Sinop Nükleer Karşıtı Platformu üyeleri, Fukuşima’nın 13. yıl dönümü sebebiyle Uğur Mumcu Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Şahin şunları dile getirdi: “Takvimler 11 Mart 2011 tarihini gösterdiğinde, Japonya’da meydana gelen şiddetli deprem ve ardından oluşan tsunami ile Fukuşima Daiichi Nükleer Santralı’nda dünyanın en büyük nükleer felaketlerden biri yaşanmıştır.”
Nükleer Santralların Riskleri ve Türkiye
Şahin, Türkiye’nin nükleer enerji politikalarına da değinerek, “Neoliberal politikalarıyla toplumsal ve çevresel maliyetlerine karşın yerli ve yabancı şirketlerin kârları uğruna; Akkuyu’dan Kazdağları’na, Akbelen’den Hanönü’ne, Gaziemir’den Durağan’a topraklarımızı enerji, madencilik, inşaat sektörlerinin talan ve sömürüye açan siyasi iktidar, 22 yıllık iktidarı boyunca ölümcül riskler getiren politik tercihleri ile ülkemizi adeta bir cehenneme dönüştürmüştür.” şeklinde konuştu.
Sinop Nükleer Karşıtı Platformu
Üyeleri
Basın Açıklaması
13. Yıl Dönümü