Ayancık Belediyesi, ilçede toplum sağlığını tehdit eden sivrisinek ve karasinek popülasyonunu kontrol altına almak amacıyla larva ile mücadele kapsamında ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesindeki ilaçlama ekipleri, bahar mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte larva mücadelesine odaklanarak ilçede geniş kapsamlı bir çalışma yürütüyor.
Çalışmalar Nerede Yürütülüyor?
Ekipler, sivrisinek ve karasineklerin üreme noktaları olarak bilinen logarlar, su birikintileri, çöp döküm alanları, konteynerler, metruk binalar ve benzeri potansiyel üreme alanlarında düzenli olarak ilaçlama gerçekleştiriyor. Bu sayede ilçenin yaz aylarında karşılaşabileceği sivrisinek ve karasinek popülasyonunun kontrol altında tutulması hedefleniyor.
Larva Mücadelesi Önemi
Sivrisinek ve karasineklerle mücadelede larva dönemi, vektörlerin çoğalmasını engellemek adına kritik bir aşamadır. Bu nedenle Ayancık Belediyesi, larva mücadelesine büyük önem vererek yıl boyunca düzenli olarak ilaçlama faaliyetlerini sürdürmektedir.
Toplum sağlığını korumak amacıyla yürütülen bu ilaçlama çalışmaları, Ayancık ilçesinde yaşayan vatandaşların sağlıklı bir çevrede bulunmalarına katkı sağlamaktadır.