Sinop’ta “Türk-Gürcü İlişkilerinin Tarihi Gelişimi Paneli” Gerçekleştirildi
Sinop Sabahattin Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde, Osmanlı Gürcüleri olarak bilinen Türkiye Gürcülerinin Anadolu serüvenleri samimiyetle, acılarla yoğurulmuş bir hikaye olarak anlatıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Sinop Gürcü Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı Cevat Akkaya, Gürcülerin 93 Harbi sonrasında Anadolu’ya zorunlu göçü ve Osmanlı Devleti içindeki önemli konumlarını vurgulayarak, tarihi süreci detaylı bir şekilde ele aldı.
Sinop Üniversitesi Rektörü Şakir Taşdemir ise, Sinop’un tarihi geçmişi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi vererek, 93 Harbi sonrasında Gürcülerin muhacerete zorlanarak Osmanlı topraklarına yerleşmelerini anlattı. Karadeniz’in kadim şehri Sinop’un farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve Gürcülerin Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yeni yuvalar kurduklarını belirtti.