Sinop’ta, kızılçam ormanlarında tespit edilen çam kese böceği ile etkili mücadele çalışmaları sürdürülüyor. Gerze Orman İşletme Müdürlüğü, Dikmen Orman İşletme Şefliği bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, Biyolojik Mücadele Laboratuvarı’nda üretilen Calosoma sycophanta yani Predatör Avcı böcekleri doğaya salındı.
Bu mücadelede doğanın gücü kullanılıyor! Yeşil vatanımızın yanında, zararlı etmenlere karşı etkili bir biyolojik mücadele stratejisi izleniyor. Çam kese böceği gibi zararlı türlerle mücadelede doğal yollarla denge sağlanmaya çalışılıyor. Bu sayede ormanlarımızın sağlığı korunurken, kimyasal ilaç kullanımı da en aza indirgenmektedir.