Ormanları koruyan köylülerin hakları neden gasp ediliyor?

Ormanları koruyan köylülerin hakları neden gasp ediliyor? Orman köylüleri doğal yaşam alanlarını korurken haklarına sahip çıkmalı ve desteklenmelidir. Gasp edilen hakların geri verilmesi için mücadele etmek önemlidir.

Soru Önergesi Detayları

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına orman köylülerinin sorunlarını içeren bir soru önergesi verdi.  CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi ile orman köylülerinin sorunlarını meclise taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle sunulan önergede CHP’li Karadeniz, ormanları yaşatan orman köylülerinin emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi. Karadeniz meclise sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.  Sinop, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim tarihi, üç tarafı deniz ve ormanlarla çevrili bir doğaya sahip coğrafik yapısıyla ön plana çıkan bir kenttir. Tüm ilçelerimizde orman köylülerimiz nüfus çoğunluğunu oluşturmaktadır. Orman köylülerimiz ormanları yaşatmakta ve korumakta fakat, emeklerinin karşılığını alamamaktadır. 

Soru Önergesi İçeriği

1- Zor ekonomik koşullar altında yaşam mücadelesi veren orman köylülerimizin hakkedişlerini ne zaman ödeyecek siniz?  2- Üç ay öncesine göre hesaplanan hakkedişler enflasyon karşısında eridiğine göre, aradaki enflasyon farkını ödeyecek misiniz?  3- 23 yıllık AK Parti iktidarında orman köylülerimizin hakkedişlerinin iyileştirilmesi ile ilgili hangi çalışmalar yapılmıştır?  4- Canları pahasına ormanı koruyan orman köylüsünün sosyal hakları ile ilgili bir çalışma yapılacak mıdır?  5- Dünyanın kabul ettiği standartların çok altında kalan Orman Köylülerimizin gelirlerinde bir iyileştirme yapacak mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir