Türkeli’nin Demirci Ustası Recep Öztürk: Bir Meslek Geleneği
Türkeli’de hizmet veren demirci ustası Recep Öztürk, asırlara meydan okuyan meslek hikayesini, anılarını, ustalığını ve gençlerimize tavsiyelerini paylaştı. Sinop Valiliği il Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından ‘Yaşayan Hazinelerimiz’ konulu çalışma kapsamında gerçekleştirilen röportajda, Öztürk mesleğine ve ailesine dair önemli detayları paylaştı.
Demircilikte 300 Yıllık Bir Geleneğin Temsilcisi
Demirci ustası Recep Öztürk, mesleğin aile geleneği olduğunu vurgulayarak, dedesinden aldığı mirası büyük bir özveriyle sürdürdüğünü belirtti. Öztürk, Türkeli’de yıllardır hizmet veren az sayıdaki demirciden biri olmanın gururunu yaşadığını ifade etti.
Gençlere Verdiği Tavsiyeler
Öztürk, gençlere meslek seçerken aile geleneğine, tutkularına ve yeteneklerine odaklanmalarını önererek, kendi hayatından örnekler verdi. ‘Bu işe tekrar gelsem aynı eşimi, aynı işimi seçerim. Ben bu işten çok memnunum. 8 çocuğum var. Hepsi evlendi gitti, şimdi torunlara bakacağız. Hepsi bu çekicin sayesinde.’ şeklinde konuşan Öztürk, mesleğine olan bağlılığını ve aile değerlerinin önemini vurguladı.
Mesleğin Geleceği
Gelecek nesillere aktardığı bilgi ve birikimle demircilik geleneğini sürdürmeyi hedefleyen Öztürk, dedesi ve babasının izinden giderek, Türkeli’de demircilik mesleğinin devamlılığını sağlamaya çalıştığını belirtti. ‘Ben burada çalışırken 7 tane demirci vardı. Şimdi benden başka yok. Ben de çocuklara bıraktım. Dedem 1331 doğumlu. Kuşçular köyünde yaşadı. Buraya geldi 1970’de. Demirciydi. Burada babamla beraber ben de yetiştim.’ diyerek mesleğin köklü geçmişine ve geleceğine vurgu yaptı.