Türkiye 2026’da Milli Uzay Araçlarıyla Uzaya Yolculuk Yapacak

Türkiye’nin 2026’da milli uzay araçlarıyla uzaya yapacağı yolculuk heyecan verici bir dönüm noktası olacak. Detaylar için tıklayın!

Sinop Üniversitesi Programında TÜBİTAK Başkanı Konuşmacıydı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Sinop Üniversitesi tarafından düzenlenen programda Sinop Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Sinop Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Genç İnsan Kaynağımız İle Birlikte Acil Çözüm Gerektiren Güçlüklere Karşı Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı” konulu bir konferans verdi.

Vali ve Rektörden Yenilikçi Yaklaşımlara Destek

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir’in açılış konuşmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, geleneksel yöntemlerle çözülemeyen sorunlara karşı yenilikçi yaklaşımlar geliştirmenin bilim ve teknolojinin gücünü kullanmakla mümkün olduğunu söyledi. Özarslan; “Yapay zeka, biyoteknoloji, uzay teknolojileri gibi alanlarda yapılan araştırmalar çeşitli sektörlerde devrim niteliğinde çözümler sunmaktadır.”

TÜBİTAK Başkanı Gençleri Destekliyor

Daha sonra kürsüye gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK tarafından sunulan destek ve burs programları ile bilim ve teknoloji temelli yarışmalar hakkında farkındalık üreten bilgiler paylaştı.

Türkiye’nin Uzay Atılımları

Uzay alanındaki teknolojik atılımların hız kesmeden devam edeceğini belirten TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye olarak 2026 yılında kendi uzay araçlarıyla uzaya gideceklerini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir