Gazeteci Deniz Özen: Sinop Deniz Şehitliği Anıtı Artık Kilit Altında Olmamalı

Gazeteci Deniz Özen, Sinop Deniz Şehitliği Anıtı’nın kilit altında olmaması gerektiğini vurguluyor. Detaylar haberimizde.

Sinop’ta 30 Kasım 1853 yılında yaşanan Rus baskınında şehit düşen 2 bin 800 deniz askerinin anısını yaşatan Deniz Şehitliği Anıtı, Gazeteci Deniz Özen tarafından eleştirildi. Özen, deniz şehitlerinin anıtının yılın sadece belirli günlerinde protokole açık olmasının yanlış olduğunu belirterek yetkililere seslendi.

Deniz Özen, “Dökme toplarla ateş toplarına karşı kahramanca mücadele eden bu aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ancak anıtın sürekli kilit altında olması, insanların bu kutsal mekana erişimini kısıtlıyor. Yaşlısı, genci, çocuğu ile herkesin burada dinlenip huzur bulabilmesi gerekiyor. Deniz kenarında banklar, çocuklar için oyun alanları olmalı. Gençler, hayallerini bu mekanda kurabilmeli. Şehitlik, onların son nefes verdikleri Karadeniz kıyısında özgürce yaşamalarını simgelemeli. Nazım Hikmet’in dediği gibi ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım’ duygusuyla bu kutsal toprağa vefa göstermeliyiz” şeklinde konuştu.

“Bize zincir vurulmasın” diyerek canlarını feda eden deniz şehitlerinin anısına daha saygılı olunması gerektiğini vurgulayan Deniz Özen, anıtın sürekli halkın ziyaretine açık olması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir