Burcu Köksal Kimdir?
Burcu Köksal, 18 Ocak 1980 tarihinde Afyonkarahisar’da doğmuştur. Türk avukat ve siyasetçidir. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Afyonkarahisar’ın ilk kadın belediye başkanı seçilmiştir.
Erken Yaşamı ve Eğitimi
Burcu Köksal, ilkokulu Sahipata İlkokulu’nda, ortaokulu Merkez Ortaokulu’nda ve liseyi Afyon Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır.
Kariyeri ve Siyasi Hayatı
2004 yılında Afyonkarahisar Barosu’na bağlı bir avukat olarak kariyerine başlayan Köksal, siyasi hayatına 1999 yılında Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adnan Polat’a destek vererek adım atmıştır. 2007 yılında CHP Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 25, 26 ve 27. dönemlerde CHP Afyonkarahisar Milletvekili seçilmiş ve TBMM’de çeşitli komisyonlarda görev almıştır.
Köksal, 14 Mayıs 2023 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılan seçimlerde tekrar CHP Afyonkarahisar milletvekili seçilmiş ve aynı zamanda CHP Grup Başkanvekilliği görevini üstlenmiştir. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde %50,73 oy alarak Afyonkarahisar’ın ilk kadın belediye başkanı olmuştur.
Özel Hayatı
2015 yılında Yasin Köksal ile evlenen Burcu Köksal’ın çocukları hakkında bilgi bulunmamaktadır. Köksal, sosyal medyada da aktif olarak paylaşımlarda bulunmaktadır.