Sinop’ta Defne Yaprakları İle Geçim Sağlayan Köylüler
Sinop ve çevresinde toplanan defne yaprakları, Türkiye’nin dört bir yanına farklı sektörlerde kullanılmak üzere gönderilmektedir. Defne yaprakları, ilaç, kozmetik ve gıda sektörlerinde değerlendirilmekte olup köylülere önemli bir geçim kaynağı sağlamaktadır.
Günün ilk ışıklarıyla birlikte ormanlık alanlara giden köylüler, dik yamaç ve kayalıklar arasında topladıkları defne yapraklarını sırtlarında yükleyip traktörlerine taşımaktadır. Defne yaprakları kilosu 30 liradan alıcı bulmaktadır ve köylüler tarafından toplama merkezlerine taşınmaktadır. Burada kurutulan ve ayıklanan defne yaprakları, İzmir’e gönderilerek başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir.
Defne yaprakları toplayarak aile bütçelerine katkı sağlayan köylülerden Havva Sarısoy, defne yaprağı toplamanın önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirterek, ‘Kilosunu 30 liradan satıyoruz. İyi bir gelir elde ediyoruz. Tüccarlar gün içinde topladığımız defne yapraklarını alıp İzmir’e götürüyor. Defnede kesilen dallar bir yıl sonra daha gür çıkıyor ve daha verimli bir toplama imkanı sunuyoruz.’ şeklinde konuşmuştur.