Toplantının Açılışı ve Bilgilendirme
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Sinop İl Şube Müdürlüğü tarafından 2024-2025 Av Yılı İl Av Komisyonu toplantısı düzenlendi. Sinop Valiliğinde Vali Yardımcısı Abdullah Şahin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak Sinop’ta, av-yaban hayatı ile alakalı gerçekleştirilen çalışmalar hakkında komisyon üyelerine bilgilendirmelerde bulunuldu.
Kararlar ve Tartışmalar
4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereği Sinop’un 8 ilçesinde gerçekleştirilen ilçe av komisyonları toplantılarının ardından, Sinop’ta düzenlenen 2024-2025 Av Yılı İl Av Komisyonu toplantısında daha sonra, Sinop’ta sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi için, av ve yaban hayvanlarının tabii yaşam ortamları ile birlikte korunmaları, geliştirilmeleri ve avlanmalarının kontrol altına alınması, avcılığın düzenlenmesi, av kaynaklarının milli ekonomi açısından faydalı olacak şekilde değerlendirilmesi ve ilgili kamu, özel ve tüzel kişileriyle işbirliği sağlanması konuları görüşüldü.
Katılımcılar ve Önemli İsimler
Toplantıda ayrıca, 2024-2025 Av Yılı Merkez Av Komisyonu’na (MAK) sunulmak üzere; il genelinde av hayvanı türlerinin biyolojileri ve popülasyonları dikkate alınarak; avlanma zamanları, avcı başına günlük avlanma limitleri, avlanması yasak edilen av hayvanları türleri ve ava kapatılacak alanlar ile avlanmaya ilişkin diğer hususlar kayıt altına alındı.