Köyde Toplumsal Gelenek ve Değişim
Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı kırsal Dipsizgöl Mahallesi’nde, geçmişte uygulanan ancak unutulmuş bir geleneği son 4 yıldır Muhtar Levent Aslan’ın önderliğinde yeniden canlandırılıyor. Mahallede yılda bir gün, kadınlar ve erkekler arasında rol değişimi yapılıyor.
TÜBİTAK Destekli Proje
Dipsizgöl Mahallesi’nde kadınların kahvehanelere giderken erkeklerin evde kalması geleneği, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz tarafından TÜBİTAK projesine dönüştürüldü. Proje, toplumsal kalkınmayı hedefleyen ve cinsiyet eşitliğini teşvik eden bir etkinlik olarak bölge finallerine katılmaya hak kazandı.
Yerel Değerlerin Korunması ve Gelecek Nesillere Aktarılması
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da projeye destek vererek, yerel geleneklerin ve değerlerin korunması gerektiğine vurgu yaptı. Köy muhtarı Levent Aslan ise geleneği 4 yıl önce başlattıklarını ve her yıl farklı eğitimlerle desteklediklerini belirtti. Dipsizgöl Mahallesi kadınları da geleneği sürdürmekten mutluluk duyduklarını ifade ettiler.