Senede Bir Gün Erkeklere Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanan Dipsizgöl Mahallesi

Dipsizgöl Mahallesi’nde yaşanan ilginç olaylar! Senede bir gün erkeklere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Mahalle sakinlerinin sıradışı yaşamlarına tanık olun.

Köyde Toplumsal Gelenek ve Değişim

Köyde Toplumsal Gelenek ve Değişim

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı kırsal Dipsizgöl Mahallesi’nde, geçmişte uygulanan ancak unutulmuş bir geleneği son 4 yıldır Muhtar Levent Aslan’ın önderliğinde yeniden canlandırılıyor. Mahallede yılda bir gün, kadınlar ve erkekler arasında rol değişimi yapılıyor.

TÜBİTAK Destekli Proje

Dipsizgöl Mahallesi’nde kadınların kahvehanelere giderken erkeklerin evde kalması geleneği, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Sıla Yavuz tarafından TÜBİTAK projesine dönüştürüldü. Proje, toplumsal kalkınmayı hedefleyen ve cinsiyet eşitliğini teşvik eden bir etkinlik olarak bölge finallerine katılmaya hak kazandı.

Yerel Değerlerin Korunması ve Gelecek Nesillere Aktarılması

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da projeye destek vererek, yerel geleneklerin ve değerlerin korunması gerektiğine vurgu yaptı. Köy muhtarı Levent Aslan ise geleneği 4 yıl önce başlattıklarını ve her yıl farklı eğitimlerle desteklediklerini belirtti. Dipsizgöl Mahallesi kadınları da geleneği sürdürmekten mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir