Prof. Dr. İlhan Altınok: Hamsi Gazı Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Prof. Dr. İlhan Altınok’un anlatımıyla hamsi gazı hakkında bilinmeyen gerçeklerle dolu bir içeriği keşfedin. Hamsi gazıyla ilgili şaşırtıcı detaylar burada!

Hamsi Gazı İddiaları

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Altınok, Rusya’nın Soçi şehri açıklarında bir balıkçı teknesinde hayatını kaybeden 3 Türk balıkçının hamsi gazından zehirlendiği iddialarına açıklık getirdi. Olayın detaylarına göre, Ordu’nun Ünye Limanı’ndan 2023 yılı Aralık ayında ayrılan ’Eminoğulları 4’ isimli balıkçı teknesindeki 5 mürettebat, yem olarak depolanan hamsilerin bulunduğu teknenin ambar kısmında temizlik yaparken zehirlendikleri iddia edildi.

Deniz Bilimleri Enstitüsünden Açıklama

Konuyla ilgili iddialara açıklık getiren KTÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Altınok, hamsi gazı denilen bir gazın olmadığını belirtti. Altınok, olayın farklı sebepleri olabileceğini vurgulayarak, “Hamsi gazı denilen bir gaz yoktur. Olayın farklı sebepleri olabilir. Birinci sebebi eğer uygun olmayan şartlarda balıkları stoklarsanız, çürüme sonucu çeşitli toksik gazlar oluşabilir” şeklinde konuştu.

Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu’nun Açıklamaları

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu ise olayla ilgili metan gazından zehirlenme iddialarını doğrulayarak, bu tür durumların denizde ve karada yaşandığını belirtti. Mutlu, benzer olayları örnekleyerek, bilimsel açıklamaların yapılması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir