Muşmula (Töngel) Meyvesi Sinop Pazarlarında Yerini Aldı

Muşmula (Töngel) meyvesi, Sinop pazarlarında lezzeti ve faydaları ile dikkat çekiyor. Doğal ve sağlıklı bir seçenek olarak sofraları süslüyor.

Faydaları saymakla bitmeyen töngel (muşmula) meyvesi Sinop’taki pazar tezgâhlarında yerini aldı.

Muşmula, töngel, beş bıyık ezgil, gibi isimlerle anılan her yörede adı değişse de faydası her yerde aynı olan muşmulanın, kahverengiye döndüğünde tüketilmesi öneriliyor. Biraz tatlı biraz ekşi tadıyla tam bir şifa kaynağı olan muşmulanın kilosu ise 60 ile 70 lira arası değişiyor. Töngel meyvesinin eskiye oranla çok tüketilmediğini ancak hala bulunabildiğini söyleyen pazarcı esnafı; “Eskiye göre artık daha az tercih ediliyor. Büyüklerimiz bu meyvenin lezzetini biliyor ancak yeni nesil pek tercih etmiyor. Ayrıca, töngel zengin vitamin ve mineral kaynağı olarak da oldukça faydalı. Olgunlaşıp yumuşayınca tadı biraz daha yumuşayan meyve içeriğinde çokça A ve C vitamine sahip, bunun yanında demir, kalsiyum, folik asit, potasyum ve besin fili açısından oldukça zengin.” dedi.

TÖNGELİN FAYDALARI

Töngel besin lifi, potasyum, demir, kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi yararlı mineral ve maddeler bakımından oldukça zengin bir meyve olduğu gibi, aynı zamanda içinde A ve C vitamini de olduğu biliniyor. Ayrıca bağırsak hareketlerini artırıyor, bu sayede kabızlık sorunu olanlara yardımcı oluyor. Töngel bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasına destek oluyor. Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmaların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olduğu söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir