Arzu Kayhan’dan Erzincan Maden Kazası Yorumu
TKP Sinop Belediye Başkan Adayı Arzu Kayhan, Erzincan’daki maden kazasını değerlendirirken, maden felaketinin kar hırsının bir sonucu olduğunu belirtti. Kayhan, Saraydüzü ilçesinde özel şirketlerin maden arama çalışmalarına başladığı yüzbinlerce metrekare alanın bulunduğunu vurgulayarak, Erzincan’daki felaketin Sinop’un da bir meselesi olduğunu ifade etti.
Maden Facialarına Dikkat Çekildi
Arzu Kayhan’ın açıklamalarında şu ifadelere yer verildi; “Erzincan’ın İliç ilçesinde Çalık Holding ve Kanadalı SSR Mining’e bağlı ve Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması ve göçük meydana geldi. 9 işçi hâlâ kurtarılmayı beklerken, siyanürlü olduğu bilinen toprak yığınının Fırat Nehri’ne karışma ihtimali gündemde.”
Maden Şirketlerine Tepki
Kayhan, “Madenlerde yaşanan facialara, doğaya verilen zarara, sağlığını kaybeden halka, göçük altında kalan işçilere Amasra, Soma, Ermenek, Akbelen ve Kazdağları’ndan aşinayız” dedi. Ayrıca, Hanönü’nde yaşanan bakır madeni tehlikesine de dikkat çekti.
“Maden işçisi yalnız değildir. Bazı şeyler satılık değildir. Kentlerimiz satılık değil. Vicdanımız satılık değil. Tarihimiz satılık değil. İnsanlık satılık değil. Oyumuz satılık değil” diyen Kayhan, mevcut düzenden ve maden şirketlerinden sorumluları hesap vermeye çağırdı.