KADINLARIN GÜCÜ! – Bir Kadının Gücü

Kadınların gücünü keşfedin! Bir kadının içsel gücü, cesareti ve azmi hakkında ilham alın. Kadınların dünyayı nasıl değiştirebileceğini keşfedin.

Kadın Kooperatifleri Bir Araya Geldi

TR82 Bölgesinde faaliyet gösteren kadın kooperatifleri, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle bir araya gelerek ürettikleri ürünlerinin satış ve pazarlamasını yapabilecekleri e-ticaret platformu kurdu. Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerini kapsayan TR 82 Bölgesindeki 7 kadın kooperatifi bir araya gelerek 27 Ekim 2022 S.S. Gücüm Emeğim Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri Birliğini kurdu. Kuruluş aşamasında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından birliğe teknik destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, markalaşma ve kurumsallaşma alanlarında destek verildi. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programından makine, ekipman ve analiz desteği alan birlik, Ticaret Bakanlığının KOOPDES Programı sayesinde de makine ve ekipmanlarını tamamladı.

E-Ticaret Platformu Oluşturuldu

Birlik, daha sonra KUZKA desteği ile www.gucumemegim.com adıyla e-ticaret sitesi kurdu. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile Gücüm Emeğim Kadın Kooperatifleri Birliği tarafından hayata geçirilen Gücüm Emeğim E-Ticaret Platformu düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Ürün Satışı ve Pazarlaması

Kadın kooperatifinin üye olduğu e-ticaret platformu üzerinden üretilen ürünlerin satış ve pazarlaması yapılacak. Platform üzerinden kadın kooperatifleri ilk aşamada yöresel el sanatları, taş baskı, dokuma, tel kırma, keten dokuma, deri mamulleri, reçel, bal, pekmez ve marmelatlar, unlu mamulleri ve tahıllar, turşu ve sirkeler ile salça ve soslar gibi ürünlerin satışını gerçekleştirecek.

Katılımcı Yorumları

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, kadın kooperatiflerinin başarısını vurgulayarak, “Kadınlarımıza sadece alan açıyoruz ve hak ettikleri fırsatı veriyoruz. Kadınlarımız gerçekten ürünler ortaya koyuyorlar” dedi. KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ise kadın kooperatiflerinin gelişimine yönelik çalışmaların önemini vurgulayarak, bölgede kadın girişimciliğinin Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu belirtti.

Kadın Girişimciliğinde Başarı Hikayeleri

S.S. Gücüm Emeğim Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri Birliği Başkanı Serpil Durgut, kadın kooperatiflerinin başarı hikayesini paylaşarak, e-ticaret platformunun oluşturulma sürecini anlattı. Durgut, kadınların birlikte güçlü olduklarını vurgulayarak, profesyonel bir e-ticaret sitesi oluşturmanın önemine değindi.

]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir