HPV Virüsü: Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? Bu içerikte HPV virüsü hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. HPV’nin yaygınlığı ve korunma yolları da anlatılıyor.

HPV Virüsü Nedir?

HPV Virüsü Nedir?

HPV virüsü, insan epiteline yerleşerek ağız, boğaz ve genital bölgeyi etkileyen siğillere yol açan Papillomaviridae ailesine ait bir virüstür. Yaklaşık 200 farklı HPV türü bulunmaktadır ve bu virüsler çift sarmallı DNA yapısına sahiptir. HPV, özellikle rahim ağzı kanserinin en yaygın nedenlerinden biridir.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü genellikle cilt temasıyla bulaşır. Genital HPV’nin ana bulaşma yolu ise cinsel temas olarak bilinir. Bunun dışında, ortak kullanılan eşyalar veya giysiler aracılığıyla da bulaşabilir. Gebelik sürecinde annede aktif genital HPV enfeksiyonu bulunması da bir bulaşma yoludur. Ayrıca, sauna, hamam gibi ortamlarda da nadiren bulaşabilir.

HPV Virüsü Belirtileri

HPV virüsü kadınlar ve erkeklerde farklı belirtiler gösterebilir. Erkeklerde genital siğiller, el ve yüzde sivilce oluşumu gibi belirtiler görülebilirken, kadınlarda genital siğiller, anormal vajinal akıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

HPV ile enfekte olan bir kişi belirgin semptomlar göstermeyebilir. Bu nedenle düzenli kontroller ve özel testler yapılması önemlidir. HPV ile temas sonrasında genital siğil gelişmesi genellikle 3 hafta ile 8 ay arasında görülür.

HPV Virüsü Tedavisi

HPV Virüsü Tedavisi

HPV virüsü direkt olarak tedavi edilemese de, neden olduğu lezyonlar tedavi edilebilir. Genital siğiller kimyasal veya elektrokoterizasyon gibi yöntemlerle tedavi edilebilir. Riskli durumlarda, kolposkopi ile rahim ağzı detaylı olarak incelenebilir ve gerekirse cerrahi müdahale uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir