DEFNE YAPRAĞI: YOĞUN İLGİNİN ODAĞI!

Defne yaprağı, sağlık ve güzellik alanında yoğun ilginin odağı! Defne yaprağının faydaları, kullanımı ve etkileri hakkında detaylı bilgiyi keşfedin.

Defne Yapraklarının Toplanması

Sinop ve ilçelerinde toplanan defne yaprakları, çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor. Köylüler, günün ilk ışıklarıyla birlikte ormanlık alanlara giderek defne yaprakları toplamaya başlıyor. Dik yamaç ve kayalıklar arasında toplanan yapraklar, sırtlarında yola kadar indirilip traktörlere yüklenerek toplama merkezlerine taşınıyor.

Defne Yapraklarının Kullanım Alanları

Defne yaprağı, ilaç, kozmetik, gıda, kimya, boya ve kozmetik sektörlerinde kullanılmakla birlikte et yemeklerinde, balık konservelerinde ve pilavda da kullanılıyor. Sinop ve ilçelerinde defne yaprağı toplamak, köylülerin önemli bir geçim kaynağı haline gelmiştir.

Defne Yapraklarının İhracatı

Toplanan defne yaprakları, kurutulduktan ve ayıklandıktan sonra başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere dünya geneline ihraç edilmek üzere İzmir’e gönderiliyor. Kilosu 1.5 liradan alıcı bulan defne yaprakları, köylülere iyi bir gelir sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir