Üç İlin Kadın Kooperatifleri Güç Birleştirerek Üretimlerini E-Ticarete Taşıdı

Üç farklı ilde faaliyet gösteren kadın kooperatifleri, güçlerini birleştirerek ürettikleri ürünleri e-ticaret platformlarına taşıdı. Yerel üretimi destekleyen kadın girişimcilerin başarılı iş birliği hikayesi.

TR82 Bölgesinde Kadın Kooperatiflerinin E-Ticaret Platformu Kurması

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle, Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerini kapsayan TR82 Bölgesinde faaliyet gösteren 7 kadın kooperatifi, 27 Ekim 2022’de S.S. Gücüm Emeğim Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri Birliği’ni kurdu. Birlik, KUZKA tarafından teknik destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri alarak e-ticaret platformu olan “www.gucumemegim.com” sitesini açtı.

Kadın Kooperatiflerinin Ürünlerini Pazarlaması

Platform üzerinden yöresel el sanatları, taş baskı, dokuma, deri mamulleri, reçel, bal gibi ürünlerin satışı yapılacak. İlerleyen zamanda ürün çeşitliliğinin artması planlanmaktadır.

Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi

Kadın kooperatifleri, markalaşma, kurumlaşma ve ürün geliştirme konularında desteklenmekte, eğitimler ve teknik destekler sağlanmaktadır. Kooperatiflerin üretim kapasitelerinin artırılması ve ulusal/uluslararası pazarda yer edinmeleri hedeflenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir