Sinop’ta Türk Somonu Üretimi Arttı

Sinop’ta Türk Somonu üretimi son yıllarda hızla artmaktadır. Denizlerde doğal yaşam ortamına uygun koşullarda yetiştirilen Türk Somonu, sağlıklı ve lezzetli bir seçenektir.

Sinop, Türkiye’nin önemli balıkçılık merkezlerinden biri olarak geride kalan 2023 yılında 11 tesiste 26 bin 631 ton Türk somonu üretimi gerçekleştirdi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün verilerine göre, Karadeniz’in ender doğal limanlarından biri olan Sinop, ülkenin Türk somonu üretiminin yüzde 35’ini karşılıyor. Tesislerde 2017’den bu yana Türk somonu üretimi yapılan kentte, alabalık ve midye üretimi de gerçekleştiriliyor.

Sinop’ta 2023’te 26 bin 631 ton Türk somonu, 26 ton alabalık, 127 ton da midye üretimi gerçekleştirildi. Rusya, Japonya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilen 13 bin 382 ton Türk somonundan ülke ekonomisine 88 milyon 755 bin 842 dolar gelir sağlandı. İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem, Sinop’un Türk somonu üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer aldığını belirtti.

İlimiz, coğrafi özellikleri dolayısıyla Karadeniz’in ender doğal limanlarından biri olması sebebiyle her zaman denizle hemhal olmuş, suya tutunan bir şehir olarak nam salmıştır. Sinop, ülkemizin Türk somonu üretiminin yüzde 35’ini karşılamaktadır. 2017 yılından beri kurulan tesislerle Türk somonu ismiyle tescillenen alabalığın yetiştirilmesi için Sinop, ülkemizde merkez olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir