Boyabat’ta Kadınlar Çember Motiflerini Dokuyarak Geleceğe Taşıyor

Boyabatlı kadınlar, geleneksel çember motiflerini dokuyarak kültürel miraslarını gelecek nesillere aktarıyor. El emeği göz nuruyla dokunan bu motifler, geçmişten geleceğe uzanan bir köprü oluşturuyor.

Boyabat ilçesinde Kaymakamlık desteğiyle kurulan Sınırlı Sorumlu Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında bir araya gelen 15 kadın, ilçenin unutulmaya yüz tutan çember motiflerini dokuyarak yeniden canlandırıyor. Kadınlar tarafından dokunan çember motifleri ile diğer ürünlerin ilerleyen günlerde kooperatif çatısı altında satışa sunulması planlanıyor. Kooperatif başkanı ve usta öğretici Hatice Keleş, dokudukları ürünlerin daha çok kişiye ulaşması amacıyla yaklaşık bir yıl önce Kaymakamlığın desteğiyle kooperatifleşme yoluna gittiklerini söyledi.

Ürünlerin Pazarlanması İçin Çalışmalar Sürüyor
Keleş, yüzde 100 pamuktan dokudukları gömleklerine tasarım tescil belgesi almalarının da memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Kooperatifimizi kurduktan sonra neler yapabiliriz diye düşündük. Yüzde 100 pamuktan bir gömlek üretmeye karar verdik. Tabii önce tasarımını yaptık. Tasarım süreci sonrası hangi motifleri kullanacağımıza karar verdik. Yakasında ve omuzlarında kibrit çöpü, ön düğmelerinde ise bolluk ve bereketi temsil etsin diye pirinç motifini kullandık. Patentinin alınması noktasında da Sayın Kaymakamımızdan Allah razı olsun, yardımcı oldu.”

Ev Hanımı Zeliha Akkaya’nın Deneyimi
Ev hanımı Zeliha Akkaya ise 3 yıldır düzenli olarak kursa katılarak çember motifi dokuduğunu anlatarak, “Hobi olarak başladığım bu işi severek yapıyorum. Burada çember motifleri ile ilgili her şeyi yapabiliyoruz. Hocamızın bize gösterdikleri var. O bize fikir veriyor, biz başka örnekler yaratıyoruz. Ben buraya gelin geldim. Daha öncesinden bunları yapmayı bilmiyordum, burada öğrendim, yapmaya başladım. Bizim açımızdan çok güzel oldu. Sabah atölyemize geliyor, akşama kadar çalışmaya devam ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir