Ayancık’ta Ortak Yemek Uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığının obeziteyle mücadele projesi kapsamında ortak yemek uygulaması, okullarda sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek ve obeziteyle mücadeleye destek olmak amacıyla başlatılan bir inisiyatiftir.

Sinop’taki ortaöğretim pansiyonlarında ‘ortak yemek menüsü’ uygulamasına geçilmesi kararı alındı. Bu uygulama ile öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarının daha dengeli ve kalorilerinin kontrol altında olması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında Boyabat, Ayancık ve il merkezindeki ortaöğretim pansiyonlarında öğrencilere kalori hesaplanmış ve miktarı ayarlanmış aynı yemekler sunulacak. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, yapılan açıklamada projenin detaylarına değindi.

İl genelinde toplam 16 ortaöğretim pansiyonunda 1171 öğrencinin faydalandığı belirtilirken, 2000’in üzerinde öğrencinin yemek hizmetinden yararlandığı bilgisi verildi. Proje kapsamında bakanlık tarafından yapılan %150’lik artışla öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun kalori hesaplamaları yapılarak 5 Şubat 2024 tarihi itibariyle tüm pansiyonlarda ortak yemek uygulamasına geçildi.

Osman Cebeci, komisyonun oluşturulması ve projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederken, çocukların sağlıklı ve mutlu bir ortamda yetişmeleri için ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir