Ayancık’ta havacılık tarihi ve kamyonların teleferikle taşınması konulu içerikte, bölgenin geçmişine ışık tutulurken, ilginç taşıma yöntemleri de ele alınıyor.
Eskiden Ayancık otobüslerinin arkasında bir yazı olurdu; Tek rakibimiz Türk Hava Yolları diye. Bu yazı, Ayancık’ta havacılığın önemli bir yere sahip olduğunu ve teleferik sisteminin kullanımının yaygın olduğunu gösterir. Ayancık’ta fabrikadan havai hatta verilen bir kamyonun yolculuğuna dair bir fotoğrafın ortaya çıkması, havacılık tarihine ışık tutmaktadır.
Kamyonların Teleferikle Taşınması
Fotoğraf, Ayancık’ta ormana kamyon taşınmasının teleferikle gerçekleştirildiğini göstermektedir. Bu durum, teleferik sisteminin sadece tomruk taşımakla kalmadığını, aynı zamanda kamyonların da taşınmasına imkan verdiğini göstermektedir. Bu olay, Ayancık’ın havacılık ve taşımacılık alanındaki ilginç tarihine dair önemli bir belge niteliğindedir.
Prof. Dr. Cevdet Yılmaz