21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Mesajları

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü için en güzel ve anlamlı mesajları burada bulabilirsiniz. Down sendromlu bireylere destek olmak için duygusal sözler paylaşın.

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu, genetik bir farklılık olarak tanımlanabilir. Tipik bir insan vücudu 46 kromozoma sahipken, Down sendromlu bireylerde bu sayı 47’dir. Bu durum genetik bir farklılık olarak kabul edilmelidir. Down sendromuna sebep olan tek etken, hamilelik yaşıdır. Özellikle 35 yaşından sonra meydana gelen hamileliklerde risk artar. Down sendromu, hafif ya da orta düzeyde zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine neden olabilir.

Down Sendromu Farkındalık Günü

Down Sendromu Farkındalık Günü

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, her yıl kutlanır. Bu özel günde down sendromlu bireylerin güçlü, sevgi dolu ve değerli olduklarını vurgulamak önemlidir. Toplumda farkındalık oluşturmak, ayrımcılığa karşı durmak ve farklılıkları kucaklamak bu özel günde önem kazanır. Down sendromlu bireylerin insanlık değerlerini yüksek tutmaları, sevgilerinin karşılıksız olması ve yüreklerinin dolu olması, bizlere önemli dersler verir.

  • “Down sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.”
  • “Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.”
  • “Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın?”
  • “Herkesin kucaklandığı ve kabul gördüğü bir dünya için çaba gösterelim.”
  • “Sıradan olmak ile muhteşem olmak arasındaki fark sadece küçük fazladan bir kromozom.”

Down sendromlu bireyler, dünyamızın renklerinden biridir. Onların gücünü, sevgisini ve benzersizliğini kutlamak, onlara değer vermek için bu özel günde bir araya gelmeliyiz. Farklılıkların zenginlik olduğunu anlamalı ve down sendromlu bireylerin yaşamlarına saygı duymalıyız. Onlar da bizler gibi sevgi, saygı ve fırsatlara layıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir