ZİRAAT MÜHENDİSİNİN UYARISI

Ziraat mühendisleri için önemli bir uyarı! Tarım sektöründe çalışanlar için değerli bilgiler içeren bu içeriği kaçırmayın. Ziraat mühendisliği hakkında merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz.

Ziraat Mühendisi Göksel Demirel’den Meyve Yetiştiricilerine Önemli Uyarı

Göksel Demirel, meyve yetiştiricilerini don tehlikesine karşı bilgilendiriyor. Sinop’ta 25 yıldır Ziraat Mühendisliği yapan Demirel, ağaçların budama ve aşılama zamanının geldiğini belirterek üreticilerin gerekli tedbirleri alması gerektiğini vurguluyor.

Demirel, erken çiçek açan ve don tehlikesi ile karşı karşıya kalan sert çekirdekli meyve ağaçlarının budama zamanının geldiğini söylüyor. Budama ile don tehlikesine karşı koruma sağlanacağını belirten Demirel, özellikle erken uyanan erik, kayısı, kiraz, şeftali gibi sert çekirdekli meyvelerin korunmasına dikkat çekiyor.

Demirel, budama ve aşı takvimi başladığını belirterek bu işlemlerin ihmal edilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Budama ve aşı sonrasında ağaç gövdesinde oluşan yosun bakterisini yok etmek için bakırlı materyaller kullanılması gerektiğini belirten Demirel, ağaçların ilkbahar geç donlarından da korunabileceğini söylüyor.

Ceviz ağaçlarının budamasının titizlikle yapılması gerektiğini vurgulayan Demirel, gübre verilmesi gerektiğini de ekliyor. Ağaçların daha iri ve kaliteli meyve oluşturması için gençleştirme işlemlerinin önemli olduğunu belirten Demirel, peryodizite olayının da bu şekilde engellenebileceğini ifade ediyor. Meyve verimi için ceviz ağacının her yıl budanmaması ya da derin budama yapılmaması gerektiğini belirten Demirel, meyve ağaçlarının sağlıklı bir şekilde büyümesi için dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir