Sinop’ta Yaklaşık 700 Adet Salep Fidesi Dikildi

Sinop’un Sinecan köyünde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden sertifikalı yaklaşık 700 adet salep dikildi. Saleplerin dikimini gerçekleştiren Sinoplu iş kadını Janset Şanlı, bu alanda ilk defa salep dikimi yaptıklarını belirterek, verim değerlendirmesi için 700 fidanın dikildiğini açıkladı. Salep doğada nadir bulunan ve kıymetli bir bitki olup, dikim izni alınarak gerçekleştirilen bu proje, bölge ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.

Lavanta Bahçesi ve Turizm Potansiyeli

Salep dikimi projesinin yanı sıra, Janset Şanlı tarafından lavanta bahçesi kurma planları da hayata geçirildi. Bahçede toplamda 22 dönüm arazi üzerine konumlandırılan lavanta fidanları, turizme açılmayı bekliyor. Lavantanın farklı kullanım alanlarına dikkat çeken Şanlı, Denizli’den getirilen 4 yıllık lavanta fidanlarının dikimini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Lavanta Çeşitliliği ve Ürün Değerlendirmesi

Bahçede intermedia türü görsel lavantaların yanı sıra yağlık lavanta fidanları da dikildi. Lavanta yağının elde edilebileceği belirtilen bu fidanlar, ilerleyen dönemlerde turistik faaliyetler ve ürün bazlı gelir elde etme potansiyeline sahip. Lavanta bahçesinin çevre düzenlemelerinin tamamlanmasıyla turizme açılması planlanan proje, bölge tarımına ve ekonomisine olumlu katkılar sunmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir