Sinop Tarihi Saat Kulesi Saatleri Tamir Edildi

Sinop’un simgelerinden olan Tarihi Saat Kulesi’nin saatleri tamir edildi! Saat Kulesi artık tarihi dokusuna uygun şekilde çalışıyor ve ziyaretçilerini bekliyor.

Bozuk Saatler Gazeteci Tarafından Onarıldı

Sinop’un önemli simgelerinden birisi olan tarihi saat kulesi, yanlış elektriğe bağlanmasından dolayı arızalanmıştı. Bozuk saatler gazeteci Osman Aksu tarafından tamir edildi. 3 Şubat 2024 tarihinde “BİR SAATE BİLE SAHİP ÇIKILMADI!” başlıklı haberde Sinop Tarihi Saat Kulesi’ndeki saatlerin bozulduğu duyurulmuştu. Gazeteci Osman Aksu daha önce tamir ettiği saatler için yetkililere seslenmişti. Aradan geçen zamanda Kültür Müdürlüğü yetkilileri Aksu ile yeniden temasa geçti. Bozuk saatler Aksu tarafından bir kez daha tamir edilerek çalışır vaziyete getirildi.

Osman Aksu’dan Açıklamalar

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Osman Aksu “Geçtiğimiz günlerde bir medya kuruluşu saatlerin çalışmadığını haber yapmış. Baktık çalışmıyor, çalışmadığı bir yana hızlı ilerliyor, bir günde iki gün gidiyordu. Geçen gün Kültür Müdürlüğümüzden arkadaşlar aradılar, rica ettiler. Ben tekrar herhangi bir ücret almadan saatleri tekrar yaptım ve ayarladım. Bunu ben bu sefer son olarak yapıyorum. Ben 60 yaşındayım, o kaleye her gün çıkıp inemem” dedi.

Saatlerin bozulma sebebini açıklayan Aksu, “Yüzde doksan dokuzu burası restore edilirken elektriklerin kesilmesi, yanlış bağlanması veya işin uzmanı olmayan kişiler tarafından bağlanmasından kaynaklanıyor. Bunu biz düzelttik ama bu yüzde yüz kesin bir şey değil. Orası korunaklı bir alan değil, şimdi herhangi biri gitse oraya çıkabilir saatler ile oynayabilir, elektriğe kapılıp ölebilir. Ben onun sorumlusu değilim, ben ancak saatleri tamir ettim, ayarladım bıraktım. Fakat o kabine kimsenin girmemesi gerekiyor, martıların girmemesi gerekiyor. Bunlar elektronik cihazlar, yağmur girmemesi gerekiyor. Bir keresinde de martı girmiş, saatin bir tanesini tahrip etmiş, saatin bazı dişleri kırılmış, onlar yapılmadı, kule tekrar Kültür Müdürlüğüne devredilmiş durumda, birine yaptırırlar. Saatlerimiz şu anda da çalışıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir