Küresel Isınmanın Karadeniz’deki Balık Avı Sezonuna Etkisi

Küresel ısınmanın Karadeniz’deki balık avı sezonuna etkisi üzerine detaylı analiz. İklim değişikliğinin balıkçılık sektörüne etkileri ve olası senaryoları ele alınmaktadır.

Kısalan Balık Avı Sezonu

Karadeniz’deki balık avı sezonu süresi, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle kısalıyor. Türkiye’de denizlerde 1 Eylül’de başlayan ve 15 Nisan’da sona eren balık avı sezonu, avlanan balık miktarındaki düşüşün yanı sıra geçmiş yıllara oranla artık daha kısa sürüyor.

Küresel Isınmanın Etkileri

Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Samsun, tüm dünyada hem kara hem de deniz suyu sıcaklıklarında küresel ısınmaya bağlı olarak artış yaşandığını belirtti. TÜBİTAK verilerine göre Karadeniz’deki su sıcaklığında 2,1 derece seviyesinde artış görüldüğünü anlattı.

Kızıldeniz’den Karadeniz’e Göç

Kızıldeniz’de yaşayan bazı canlıların Karadeniz’de de balıkçıların ağlarına takılmalarının küresel ısınmanın etkilerinden biri olduğunu vurgulayan Samsun, tropikal balıkların göç yoluyla Karadeniz’e ulaştığını belirtti.

2030’a Doğru Balıkçılıkta Değişim

Prof. Dr. Samsun, balık avı sezonlarının kısalmasında küresel ısınmanın rol oynadığını ve 2030 yılında dünyada avcılık ve yetiştiricilik miktarının eşitleneceğini öne sürdü. Balıkçıların daha kontrollü ve bilinçli avlanması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir