KETEN MÜZESİ SİNOP’A KAZANDIRILDI!

Sinop’ta 19. yüzyılda inşa edilen tarihi Kuşüzümü Konağı, yöresel keten kültürünü canlandırmak amacıyla Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı desteğiyle Keten Müzesi çalışmaları tamamlandı.

Sinop’ta 19. yüzyılda inşa edilen tarihi Kuşüzümü Konağı, yöresel keten kültürünü canlandırmak amacıyla Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı desteğiyle Keten Müzesi çalışmaları tamamlandı.

Restorasyon çalışmalarına 22 Ağustos 2022 tarihinde başlanılan, tarihi konağın geçici kabulünün yapıldığı öğrenildi. Sinop’un Tuzcular Caddesi üzerinde bulunan tarihi Kuşüzümü Konağı’nın, Sinop İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan “Sinop Keten Müzesi” projesiyle ketenin tarihsel ve bölgesel önemini yansıtacak şekilde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) desteğiyle turizme kazandırılıyor.

Proje Müellifi ve Denetçi Mimar’ı olan, Mimarlar Odası Sinop Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İsmet Aykın söz konusu konak hakkında yaptığı açıklamada; “Kuşüzümü Konağının tamamlanarak geçici kabulün yapılmasıyla önemli bir Kültür Varlığını Sinop’a kazandırmanın Keyfini yaşıyorum. Sinop İl Özel İdaresi ve Kuska sayesinde Restorasayonu tamamlanmış, Keten Müzesi Fonksiyonuna uygun olarak tanzim ve teşhiride tamamlanmıştır. Restorasyon Uygulama Yüklenici Firma Hasan Fehmi Şahin Bey’e teşekkür ediyorum. Projeye sabit kalması , kullanılan malzemelerin ve işçiliğin birinci sınıf olması takdire şayandır. Sinop İl Özel İdaresinin değerli Kontrolü Selçuk Özükaya , Şantiye Şefi Mimar Can Şahin ile güzel bir ekip oluşturduk diyebilirim. Sonuçta Güzel oldu.

Sinop Valimize Ayrıca teşekkür ediyorum, geldiği günden beri desteğini esirgemedi. Güzel bir açılışta yapacaklarını umuyorum. Sinop’a hayırlı olsun. Bu güzel örnek umarım yok olmakta olan diğer Kültür Varlıklarımızın kurtarılmasına vesile olur.” dedi.

İŞTE TAMALANAN TARİHİ KONAĞIN FOTOĞRAFLARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir