Ege Bölgesinde Geliştirilen Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı ABD Patent Tescili Aldı

Ege Bölgesinde geliştirilen kumaş dalama ölçüm cihazı, ABD’de patent tescili aldı. Teknolojik gelişmelerle kumaş kalitesi artıyor, inovasyonun gücünü hissedin!

Ege bölgesindeki akademisyenler tarafından geliştirilen Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı, ABD’den patent tescili alarak başarısını taçlandırdı. Tekstil sektöründe devrim yaratan bu icat, dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Patent Tescili Amerika Birleşik Devletlerinden Alındı

Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma Uygulama Merkezi’nde yapılan çalışmalar sonucunda geliştirilen Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı, Amerika Birleşik Devletleri’nden patent tescili aldı. Proje kapsamında yürütülen TÜBİTAK 1001 projesi, TEKAUM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç ve Prof. Dr. Nilgün Özdil‘in önderliğinde gerçekleştirildi.

Projeden Çıkan Diğer Çıktılar

Projenin yanı sıra birçok çıktısı olan Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı için 2019’da yapılan patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu‘nda tescillendi. Uluslararası alanda korunması için PCT başvurusu da olumlu sonuçlandı ve cihazın uluslararası patentinin alınması için başvurular yapıldı. Patent, PRO-SER firmasına lisanslandı.

Ödül ve Teşekkürler

Projeyi yürüten Doç. Dr. Süpüren Mengüç, patent tescilinin kendilerini memnun ettiğini belirtirken, projenin aynı zamanda Mühendislik Araştırma Destek Grubu tarafından verilen Proje Performans Ödülü‘nü kazandığını açıkladı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak da projeye desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir