Boyabat Latife Matuk Evi

Boyabat Latife Matuk Evi, tarihi dokusuyla dikkat çeken bir konak. Anadolu’nun geleneksel mimarisini yansıtan bu ev, ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Giriş

Giriş

Boyabat’ta bulunan ve bölgenin en eski evi olarak bilinen Boyabat Latife Matuk evi hakkında açıklamalarda bulunan Sinop Mimarlar Odası temsilcisi M. İsmet Aykın ilgilileri göreve davet ederek bu tarihi yapının korunması gerektiğini vurguladı.

Evin Özellikleri

Evin Özellikleri

Aykın, evin 200 yaşlarında olduğunu ve Boyabat’ın ayakta kalan en eski evidir. Yapım tarzı ve çevresinde bulunan Osmanlı Dönemi sivil mimari örneği yapılarla karşılaştırıldığında tipik bir Boyabat köy evi mimarisi olduğunu belirtti. Ev, tepe gözlü kalıp alçı ile yapılan renkli camlı pencereleri, dış sofasının mahremiyetini sağlayan ahşap cumba parmaklıkları ile zenginleştirilmiştir.

Koruma ve Restorasyon

Koruma ve Restorasyon

Aykın, evin çok eski olması nedeniyle ölçüm aşamasında zorluklar yaşadıklarını ancak yapıyı belgelendirerek Kültür Bakanlığı ve Boyabat Belediyesi arşivlerine eklediklerini belirtti. 215 yılında Mimarlar Odası Sinop Temsilciliği tarafından yapılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Koruma Kurulları tarafından onaylandı. Yapının korunması için gösterilen çabaların, ev sahibi Latife Matuk Hanımefendi’nin isteğiyle devam ettiğini ve kamulaştırma sonrası yapının kültür evi veya müze olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir