«

BAŞKAN AYKIN’DAN BAŞKAN ADAYLARINA UYARI!

baskan-aykindan-baskan-adaylarina-uyari-icneP59l.jpg

Mimarlar Odası Sinop Şube Başkanı Mehmet İsmet Aykın, imar planları hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkan adaylarına yayınladığı basın açıklamasıyla uyarılarda bulundu.

Aykın, tarafından kaleme alınan basın açıklaması şu şekilde;

Yerel Seçimler öncesi Belediye Başkan Adaylarının seçim kampanyaları doğrultusunda çalışmalarını ve özellikle Odamızın görev ve yetki sorumluluk alanına giren projelerini ve söylemlerini yakından takip ediyoruz.

1-Her Yerleşimin korunması ve vurgulanması gereken bir kimliği vardır. Yerleşimin konumu, nüfusu, fiziki sınırları, çevresi, iklimi, tarihi işlevleri ve bunların tümü bir yerleşimin karakterini ve farklılıklarını ortaya koyar.

2-Günümüz yerleşimimizde hızlı kentleşme, göç, bilimsel doğrulara dayandırılmayan planlamalar ile kimliği hızla olumsuz yönde değişmektedir. Gelişmenin yerleşimlerin doğasında olduğu göz ardı edilmemektedir. Yerleşim alanlarında süre gelen olumsuz uygulamalar ve gelişmeler, çevreye yabancılaşma, çevreyle özdeşleşmeme gibi birçok sosyal davranış bozukluğunda beraberinde getirmektedir.

Yerel Yönetimler Kentsel kimliğin en temel koruyucusudur.

3-İlimizde bu gün bırakınız kentsel kimlik tanımlamasını, planlamasındaki maksimum imar rantına dayalı bir anlayışın hakim olması nedeniyle adeta eskiden tarihi Sinop diye bilinen Kentimiz Kale Surları içinde Yüksek yapılaşma ve Tarihi Kimliğimizi temsil eden sivil mimari yapılarımızı aralarında sıkıştırarak ve Kimliğini , dokusunu yok ederek oluşmuş bir Kent Durumundadır. Bu süreç çok uzun yıllara dayanmaktadır.

4- Her dönemin Yerel Yöneticileri İmar planlamalarını kendi anlayışlarına göre düzenlemekte, Mimarlar Odası yanlış planlamaların günümüz planlama koşulları doğrulusunda itirazını sayfalar dolusu yapmasına rağmen kısa bir cevabi yazıyla karşılaşmaktadır. “ İtirazlarınız Belediye Meclisince uygun görülmedi”

5- Başkan adaylarımız ise seçim kampanyalarında dolaştıkları Mahalle Sakinleriyle” Bölgenizin imar sorunlarını beraber çözüme kavuşturacağız” demek Sinop’un kabul edebileceği bir durum değildir. Bu durum gelecek için bizleri daha da kaygılandırmaktadır. Planlamaların genelinde tabi ki Sinop Halkı, İlgili Odalar ve sivil toplum Örgütlerinin katılımı sağlanmalıdır.

Önceki dönemlerde Planlama sürecine dahil Edilmek istenmeyen Mimarlar Odası ve ilgili diğer odaları hiçe sayma anlayışı umarım yeni dönemde de yerini almaz.

6- Geçmiş dönemdeki planlama hataları ve Hukuki süreçleri en çok Kentimize, Mimarlarımıza ve TMMOB üyeleriyle Uygulamacılara verdiği zararlar hala sıcaklığını korumaktadır.

7- Bütün Adaylara duyururuz ki, seçim süreci devam etmekte ve daha Zamanları vardır.

Mimarlar Odası Sinop temsilciliği her türlü görüş ve desteklerini hiç bir zaman esirgemez.

Saygılarımızla.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *