ALTINOK: “HAMSİ GAZI DENİLEN BİR GAZ YOKTUR”

ALTINOK’un açıklamalarıyla ilgili detaylı bilgileri bulabileceğiniz makaleye hoş geldiniz. Hamsi gazıyla ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek için hemen tıklayın!

Prof. Dr. İlhan Altınok’tan Açıklamalar

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Altınok, Rusya’nın Soçi şehri açıklarında bir balıkçı teknesinde yaşanan ve 3 Türk balıkçının hamsi gazından zehirlendiği iddialarına açıklık getirdi. Altınok, “Hamsi gazı denilen bir gaz yoktur. Otopsi sonucunu beklemek gerekir. Hamsi gazı denen bir gaz yoktur. O gazlar hamsiye özgü de değildir. Bütün balıklar ve canlılar olsun çürümeye başladıkları zaman anoromik ortamda bakterilerin salgılaması ve proteinlerin parçalanmasına bağlı olarak oluşan gazlar vardır” şeklinde konuştu.

Olayın Sebepleri ve İnceleme Süreci

Ordu’nun Ünye Limanı’ndan 2023 yılı Aralık ayında ayrılan ‘Eminoğulları 4’ isimli balıkçı teknesindeki 5 mürettebatın hamsi gazından zehirlendiği iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan KTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Altınok, olayın farklı sebepleri olabileceğini belirtti. Altınok, uygun olmayan şartlarla balıkların stoklanması, depolanması veya soğutucu kaynaklı gaz kaçağı gibi sebeplerin olabileceğini ifade etti.

Balık Depolama ve Gıda Güvenliği Önlemleri

KTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İlhan Altınok, balık depolama ve gıda güvenliği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Uygun şartlarda balıkların depolanması gerektiğini vurgulayan Altınok, bozulmuş balıkların kullanımının sakıncalı olabileceğini belirtti. Gıda güvenliğinin ön planda tutulması gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir